Genveje:
Hop til hovedmenu  Hop til indhold  Hop til søgning

Spørgsmål og svar fra Danske Boligadvokater

Emner

Spørgsmål og svar fra Danske Boligadvokater

Info om tvangsauktion

Spørgsmål

26.10.2009
r der nogen steder på nettet, hvor man kan læse om "ulemperne" ved køb af ejerlejlighed på tvangsauktion?
Hvor meget vil det ca. koste for at have en advokat med på sidelinjen når man køber en lejlighed på tvangsauktion?
Hvis lejligheden er lejet ud, når man køber den, kan man så opsige lejeren?
Mvh Anne

Svar

Kære Anne
Jeg har prøvet at google tvangsauktion, men emnet giver søgeresultater af vekslende lødighed.
Tvangsauktion er ikke for forbrugere. Det opdager man hurtigt, når man ser salgsopstillingerne, udbudsmaterialet, annonceringen, og hvis man i øvrigt møder på tvangsauktionen i fogedrettens tvangsauktionsafdeling. Desværre. Og det er vanskeligt at give en generel beskrivelse af ”fælderne”. Det må altid anbefales at kontakte advokat og få hjælp til en vurdering af den enkelte sag.
De fleste advokater vil beregne honorar efter medgået tid (timepris). Men da timesatsen varierer meget fra advokat til advokat, og da tidsforbruget kan være meget vanskeligt at anslå, er det umuligt at give et prisoverslag. Det afhænger naturligvis også af hvilke opgaver du beder advokaten om at hjælpe dig med. Og du skal være opmærksom på, at selv om det måske ikke bliver dig, der bliver køberen/højestbydende, vil du i langt de fleste tilfælde alligevel få en regning fra advokaten.
Lejelovgivningens hovedprincip er, at en lejer er uopsigelig. Der er dog enkelte situationer, hvor lejeren undtagelsesvist kan siges op, hvis en opsigelse i øvrigt findes rimelig begrundet. Det gælder f.eks. hvis en ejer selv skal bruge det lejede. Så kan lejeren i visse tilfælde opsiges med 1 års varsel. Protesterer lejeren mod opsigelsen, skal sagen afgøres af boligretten, der hvor ejendommen er beliggende. Boligrettens afgørelse er meget konkret begrundet, og det vil derfor være forkert at sige, at man kan regne med, at boligretten godkender opsigelsen. Men muligheden er til stede. Kontakt altid en advokat for at få rådgivning.
Med venlig hilsen
Anders Welding
Dansk BOLIGadvokat, Amager

Svar af: