Genveje:
Hop til hovedmenu  Hop til indhold  Hop til søgning

Spørgsmål og svar fra Danske Boligadvokater

Emner

Spørgsmål og svar fra Danske Boligadvokater

Udlejning af ejerbolig

Spørgsmål

24.04.2007
Hejsa
Mit spørgsmål er følgende:
Formanden i min ejerforening samt ejerforeningens advokat siger, at jeg ikke må udleje min ejerlejlighed ud medmindre, at det drejer sig om udstationering og af 2 års varighed. Det har ejerforeningen besluttet på en generalforsamlingsbeslutning fra 1985. I vedtægterne samt husordnen d.d. står der, at jeg skal have bestyrelsens samtykke før udlejning, hvilket jeg mener er et vidt begreb og man altid kan finde en situation for ikke at måtte udleje sin lejlighed ud. Kan man virkelig henvise til noget fra en generalforsamling så langt tilbage og stadig gøre brug af den?. Skal sådan en beslutning ikke tinglyses,hvis det er noget permanet? Jeg mener bare, at det er ens egen lejlighed og de lejere jeg vælger at sætte ind er ikke notoriske vaneforbrydere. Man skal vel være objektiv som ejerforening og ikke subjektiv?
Med venlig hilsen
Søren

Svar

Hej Søren

Til et ejerskab af en ejerlejlighed hører pligt til deltagelse i ejerforeningen.


Hvad foreningen lovligt på generalforsamlinger har vedtaget, er den enkelte ejer nødsaget til at efterleve - uanset hver mange år siden beslutningen måtte være taget.


Når jeg nævner, at beslutningen naturligt må forudsættes at være lovlig skyldes det, at vedtægterne kan bestemme hvordan en beslutning kommer i stand, og en sådan - i vedtægterne beskreven fremgangsmåde - skal naturligvis være overholdt.


De til enhver tid aktuelle vedtægter - med heraf flydende lovlige beslutninger - er man som ejer forpligtet til at følge.


Noget andet er at du kunne stille et forslag til en generalforsamling om, at det blev tilladt at foretage udlejning i visse tilfælde.


Med venlig hilsen


Erik Turley
Dansk BOLIGadvokat, Hillerød

Svar af: