Udarbejdelse af tilstandsrapport

Spørgsmål

20.12.2019

Vi har i forbindelse med et dødsfald i familien solgt et hus som afdøde boede i. For at denne handel kunne falde på plads måtte vi imidlertid købe det hus som køber havde til salg - da de ellers ikke kunne overtage det hus vi solgte.

Nu skal vi så sælge dette hus - som vi IKKE har beboet ...

Kan man så stadig få udarbejdet tilstandsrapport?

Vi kan jo ikke sagligt besvare de spørgsmål som man normalt ville kunne svare på efter at have boet i huset?

Svar

Kære Spørger,

Der kan forventeligt laves tilstandsrapport.

Således følger det af § 1, stk. 1, i bekendtgørelse af lov om forbrugerbeskyttelse ved erhvervelse af fast ejendom m.v. ("Forbrugerbeskyttelsesloven"), at loven finder anvendelse, hvis enten ejendommen hovedsagelig anvendes til beboelse for jer som sælger eller hovedsagelig er bestemt til beboelse for køber.

Har man ikke beboet ejendommen kan man imidlertid ikke udfylde de sælgeroplysninger, der fremgår bagerst i tilstandsrapporten, hvilket der må relevant oplyses om baggrunden for overfor køber.

Med venlig hilsen

Rasmus H. E. Agathon
Dansk BOLIGadvokat, Frederiksberg

Dette spørgsmål er besvaret af:

Rasmus H. E. Agathon

Rasmus Agathons primære arbejdsområder er: retssager, fast ejendom, entrepriseret, insolvens, strafferet, dødsboer, skilsmisse og bodeling.

Se ekspertens hjemmeside

Se tidligere svar fra eksperten

Stil et spørgsmål til Danske BOLIGadvokater

Danske Boligadvokater

Du skal svare på nedenstående spørgsmål for at forhindre spam. Svaret skal skrives med bogstaver.

Senest besvarede spørgsmål