Medejer af kolonihave

Spørgsmål

06.08.2020

Min venindes mand har fået påført sin søn (ikke fællesbarn) på medlemsbeviset af kolonihaven.

Kan han det uden hendes samtykke, når de er gift?

Kolonihaven står kun i hans navn.

Svar

Kære Spørger

En ægtefælle har fuld råderet over sin egen formue med nogle enkelte undtagelser.

I lov om ægtefællers økonomiske forhold §6 er angivet at man som ægtefælle ikke må disponerer over familiens bolig forudsat det er en helårsbolig.

Modsætningsvist følger det altså, at det kan han godt.

Med venlig hilsen
Dennis Holm Pedersen
Dansk BOLIGadvokat, Lyngby

Dette spørgsmål er besvaret af:

Dennis Holm Pedersen

Se ekspertens hjemmeside

Se tidligere svar fra eksperten

Stil et spørgsmål til Danske BOLIGadvokater

Danske Boligadvokater

Du skal svare på nedenstående spørgsmål for at forhindre spam. Svaret skal skrives med bogstaver.

Senest besvarede spørgsmål