Kan svenske forældre eje en del af lejligheden?

Spørgsmål

16.07.2013


Min svenske kæreste og jeg står foran at skulle købe ejerlejlighed i København. Hun har boet i Danmark i syv år. Mit spørgsmål er, om det er muligt, at hendes svenske forældre, der bor i Sverige, kan bidrage med eksempelvis 20 pct. af købssummen og derved komme til at eje en tilsvarende del af lejligheden. Formålet er selvfølgelig, at vi vil kunne købe en bedre lejlighed, ligesom hendes forældre vil kunne anvende lejligheden som investering.

Svar


Kære Casper

Lov om udlændinges køb af fast ejendom i Danmark bestemmer i § 1, stk. 1:

Personer, der ikke har bopæl i Danmark, og som ej heller tidligere har haft bopæl her i landet i et tidsrum af i alt 5 år, kan kun med justitsministerens tilladelse erhverve adkomst på fast ejendom her i landet.

Såfremt din kærestes forældre ikke opfylder bopælskravet, skal der altså søges tilladelse hos Justitsministeriet, hvilket efter min erfaring næppe vil kunne opnås.


Med venlig hilsen

Anders Welding
Dansk BOLIGadvokat, Amager

Stil et spørgsmål til Danske BOLIGadvokater

Danske Boligadvokater

Du skal svare på nedenstående spørgsmål for at forhindre spam. Svaret skal skrives med bogstaver.

Senest besvarede spørgsmål