Ændring af selskabsform

Spørgsmål

20.11.2014


Hej,

Vi er en lille anpartsboligforening på Frederiksberg fra 1975 med 20 lejligheder. Der er dog en række ulemper, som jeg ser det, ved at være anpartsforening frem for andelsboligforening eller ejerforening. Er det overhovedt muligt at ændre selskabsform i foreningen, og hvad er omkostningerne forbundet med det?

På forhånd tak.

Svar


Kære spørger,

Eventuel "ændring af selskabsform" skulle i givet fald ske ved at de nuværende ejere solgte ejendommen til en af dem stiftet andelsboligforening.

Der blev imidlertid i 2005 indsat følgende bestemmelse i Andelsboligforeningsloven, jf. § 2, stk. 2, 1. pkt:

"En andelsboligforening kan ikke gyldigt indgå aftale om erhvervelse af en ejendom, der inden for de seneste 5 år har været ejet af en andelsboligforening, et boligaktieselskab eller et boliganpartsselskab".

Med venlig hilsen,
Anders Welding
Dansk BOLIGadvokat, København S

Dette spørgsmål er besvaret af:

Anders Welding

Kerneområder er køb og salg af bolig, herunder andelsbolig, lejeret og andelsboligforeninger, ansvar for professionelle fejl ved rådgivning om køb og salg af bolig.

Se ekspertens hjemmeside

Se tidligere svar fra eksperten

Stil et spørgsmål til Danske BOLIGadvokater

Danske Boligadvokater

Du skal svare på nedenstående spørgsmål for at forhindre spam. Svaret skal skrives med bogstaver.

Senest besvarede spørgsmål